Naša ekskurzija ili mali maturalac putovanje je koje ćemo zauvijek čuvati u sjećanju.
Putovanje je bilo vrlo zanimljivo i zabavno, a posjetili smo: NP Plitvička jezera, Kraljevicu, grad Krk, Rijeku, Opatiju, Pulu, NP Brijune, Rovinj i Zadar.
Krenuli smo rano ujutro, 22. rujna na prvo višednevno zajedničko putovanje. Noć prije nitko nije mogao niti zaspati od silnog uzbuđenja i slatke nervoze. Smješteni u dva autobusa i uz pratnju naših razrednika, sretno smo stigli na prvo odredište – NP Plitvička jezera koje je jedno od najljepših mjesta u Republici Hrvatskoj. Hodali smo drvenim stazama iznad kristalno bistre vode te razgledavali prelijepe slapove koji su sipali biserje niz strme hridine. Potom smo se smjestili u brod koji nas je odveo na drugi kraj parka gdje smo napravili mali odmor prije puta za Kraljevicu. Nakon čarobnih Plitvica, stigli smo u Kraljevicu gdje smo se smjestili u hotel u Uvali Scott. Drugi dan obišli smo grad Krk te prelijepu Rijeku, najveću hrvatsku luku. Panoramski smo razgledali grad te se se uputili na Trsat, poznato marijansko svetište Gospe trsatske odakle se pružao predivan pogled na cijeli grad i duboko plavo more. Nakon Rijeke, posjetili smo Opatiju, tu poznatu hrvatsku ljepoticu čijom smo rivom šetali te razgledavali predivne vile i impozantni botanički vrt. Sutradan je bilo žurno, a od ranog jutra pratile su nas kišne kapi koje najavljuju jesen. Posjetili smo Rovinj, prelijepi poluotočni istarski grad pa se pod pljuskom uputili prema Puli. Nažalost, zbog jakog nevremena, Pulu smo razgledali iz autobusa, a slobodno vrijeme smo proveli u Maxi centru gdje smo se, ipak, uspjeli razonoditi. Kasnije su se tmurni oblaci razišli pa smo, uz zrake toplog sunca, stigli u NP Brijune. To prekrasno otočje koje je i danas očuvano i zaštićeno od negativnog ljudskog utjecaja, vjerno svjedoči o ljepotama prirode i miru koji vas obuzme čim kročite u tu oazu prirode i mira. Na Brijunima su nas čekali vodiči koji su nas vlakićem proveli kroz safari park. Poslije smo razgledali muzej te se uputili prema Kokiju, staroj Titovoj papigi koja nas je veselo dočekala. Koki je bio vrlo zanimljiv i smiješan, dugo ćemo ga pamtiti. Nakon obilaska Istre, krenuli smo natrag u Kraljevicu gdje nas je čekala večera te odlazak u disko. Inače, disko nećemo puno ovdje spominjati jer je to naša mala opuštajuća tajna koje ćemo se uvijek sa smješkom sjećati. Sutradan smo spremili stvari, malo tužno se odjavili iz hotela te krenuli put Zadra. U ovom predivnom dalmatinskom gradu dočekala nas je glazba Morskih orgulja te poznati Pozdrav Suncu. Naravno, tu je i dugačka Kalelarga kojom smo šetali te crkva sv. Donata, koji zajedno čine simbol Zadra. Poslije ručka i razgledavanja grada uz pratnju vodiča, krenuli smo u završni shoping u zadarski tržni centar.
Nakon dugog putovanja, u večernjim satima smo, uz pjesmu i smijeh, sretni stigli doma, u svoju Hercegovinu. Ekskurzija nas je još više povezala i zbližila, kako s prijateljima, tako i s našim razrednicima kojima se ovom prigodom na poseban način zahvaljujemo. Hvala im što su nas čuvali, imali beskrajno strpljenje i razumijevanje za naše mlade godine. S njima je sve bilo čak i ljepše i zanimljivije. Dugo ćemo pamtiti svaki grad koji smo posjetili, a koji je ostavio poseban trag u svima nama. Ovo je bilo putovanje koje ćemo pamtiti cijeli život-naš deveti razred i zajedničku avanturu u Hrvatskoj.
Anđela Ostojić i Eva Krasić, IX. A